Gå direkte til indhold

OL-kalender

Herunder præsenteres det foreløbige program for de udtagne danske atleter ved OL i PyeongChang 2018. Alle tider er de danske sendetider

9. februar 2018
11.55 14:00 – Åbningsceremoni - vises på DR 1

13. februar
07:00 – Alpint skiløb, kombinationskonkurrencen – Christoffer Faarup - vises på DR 1

14. februar 2018
6:00: Curling, mænd, Danmark - Sverige Team Stjerne - vises på DR 3
09:00: Curling, kvinder, Danmark - Sverige Team Dupont - vises på DR 3

15. februar 2018
1:05: Curling, kvinder, Danmark - Japan Team Dupont - vises på Kanal 5
4.00 – Alpint skiløb, styrtløb – Christoffer Faarup - vises på Kanal 5
6.05 Curling, mænd, Danmark - Schweiz Team Stjerne - vises på Kanal 5

16. februar 2018
1:05: Curling, mænd, Italien - Danmark Team Stjerne - vises på Kanal 5
4:00 – Alpint skiløb, Super-G – Christoffer Faarup - vises på Kanal 5
6:00: Curling, kvinder, Danmark - Canada  Team Dupont - vises på Kanal 5
6:45 – Langrend, 15 km fristil – Martin Møller - vises på Eurosport 1
12:00 Curling, mænd, Denmark - USA -  Team Stjerne - vises på Kanal 5

17. februar 2018
1:00: Curling, kvinder, Danmark - Storbritannien Team Dupont - vises på DR 1
12:00: Curling, kvinder, Kina - Danmark Team Dupont - vises på DR 1

18. februar 2018
1:00: Curling, mænd, Norge - Danmark Team Stjerne - vises på DR 1
02:15 - Alpint skiløb, storslalom - Casper Dyrbye - vises på Kanal 5 el. Eurosport 1
12:00: Curling, mænd, Norge - Sydkorea Team Stjerne - Vises på DR 1

19. februar 2018
1:00: Curling, kvinder, USA - Danmark Team Dupont - vises på DR 1
2:00 - Freestyle, halfpipe - ski - Laila Friis-Salling - vises på Kanal 5 el. Eurosport 1
6:00: Curling, mænd, Storbritannien - Danmark Team Stjerne - vises på Kanal 5 el. Eurosport 1
12:05: Curling, kvinder, Danmark - Olympiske Atleter fra Rusland (OAR) Team Dupont - vises på Kanal 5

20. februar 2018
12:00: Curling, mænd, Japan - Danmark Team Stjerne - Vises på Kanal 5
( Freestyle, halfpipe - ski  (finale) - Laila Friis-Salling) - 

21. februar 2018
1:00: Curling, kvinder, Schweiz - Danmark Team Dupont - vises på DR 1
6:00: Curling, mænd, Danmark - Canada Team Stjerne - vises på DR 1
12:05: Curling, kvinder, Sydkorea - Danmark Team Dupont - vises på Kanal 5

22. februar 2018
01:40 - Alpint skiløb, slalom - Casper Dyrbye - vises på Kanal 5 el. Eurosport 

24. februar 2018
6:00 – Langrend, 50 km klassisk – Martin Møller - vises på Kanal 5 el. Eurosport 1
11:55 – Speedskating, Mass start kvinder og mænd – Stefan Due Schmidt, Viktor Hald Thorup og Elena Rigas - vises på DR 1

25. februar 2018
11:55 - 14:00 – Afslutningsceremoni vises på DR 1